Hodnocení stavu péče o maloplošná zvláště chráněná území

 

Hodnocení stavu a péče o maloplošná zvláště chráněná území

Metodika Hodnocení stavu a péče v maloplošných zvláště chráněných územích (Svátek, Buček, 2005)

Metodika byla koncipována především pro potřeby provádění vrchního státního dozoru MŽP v maloplošných zvláště chráněných územích. Hodnocení může provádět každý odborník seznámený se základy ekologie a současné nauky o ochraně přírody (sozologie). Cílem této metodiky je rychlé získání aktuálních informací o stavu maloplošných zvláště chráněných území a o adekvátnosti a efektivnosti péče o tato území. Výsledky hodnocení stavu a managementu jednotlivých chráněných území upozorňují nejen na klíčové problémy jednotlivých území, ale především umožňují získat přehledné aktuální informace o stavu a péči v lokálních a regionálních sítích chráněných území. Metodika byla vytvořena tak, aby ji bylo možné aplikovat i při hodnocení všech maloplošných území se zvláštním statutem ochrany, například biocenter, biokoridorů a interakčních prvků, tvořících skladebné součásti územních systémů ekologické stability krajiny i registrovaných a evidovaných významných krajinných prvků.

Před samotným hodnocením stavu a péče je vhodné a žádoucí získání předběžných informací z plánu péče či jiného informačního zdroje o území (předpis o vyhlášení ZCHÚ, inventarizační průzkumy, internetová verze Ústředního seznamu ochrany přírody, atd.). Z těchto pramenů lze získat základní údaje o chráněném území, upozornění na případné problémy nebo výjimečnosti daného území, mapové podklady či přehled o prováděné péči. Jelikož je hodnocení založeno na terénním průzkumu lze hodnotit stav i péči v území, pro něž neexistuje plán péče. Hodnotitel však musí vždy vědět, co je předmětem ochrany.

Rychlý terénní průzkum se soustřeďuje na získání aktuálních informací o reálném stavu území a výsledcích péče. Terénní průzkum území menšího než 100 ha (více než 90% maloplošných zvláště chráněných území v ČR nepřekračuje výměru 100 ha lze dle koncepce metodiky zvládnout za jeden den (AOPK ČR 2002). Terénní průzkum je stěžejní pro hodnocení všech kritérií stavu a péče kromě dvou, jimiž jsou „dokumentace“ a „významné druhy“. Během terénního šetření je výhodné pořízení fotografické dokumentace zjištěných skutečností.

Při hodnocení chráněného území je posuzována míra souladu jeho současného stavu se stavem optimálním, nikoliv významnost či hodnota chráněného území. (Svátek, Buček, 2005)

Tabulky kritérií pro hodnocení stavu a péče dle metodiky Svátek, Buček (2005)

Odkaz na speciální část hodnocení MZCHÚ