Přírodní parky, VKP, ÚSES, památné stromy

Přírodní park

Přírodní park je kategorie chráněného území, kterou zřizuje orgán ochrany přírody k ochraně krajinného rázu s významnými soustředěnými estetickými a přírodními hodnotami. Přírodní parky pak jsou kostrou ochrany krajinného rázu daného území.

Přírodní park nemá povahu zvláště chráněného území ve smyslu § 14 a násl. zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Zákonodárce zde vytvořil určitou kategorii chráněného území přechodného charakteru. Přechodného zejména ve smyslu věcném – přechodu mezi ochranou významného krajinného prvku a zvlášť chráněným územím. Území ještě nepožívá plné zvláštní ochrany některého ze zvlášť chráněných území, ale také již nikoli jen obecné ochrany. Tento režim přichází v úvahu pro území, v němž jsou soustředěny významné estetické a přírodní hodnoty, ale nepožívá ochrany vyplývající z režimu zvláště chráněného území (třetí části zákona).

Zřízení přírodního parku, stanovení omezení využití jeho území a péče o toto území jsou od 1.1. 2003 v kompetenci krajských úřadů.

.

Významný krajinný prvek

Významný krajinný prvek je ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část území, která vytváří její typický vzhled nebo přispívá k.udržení její stability. Jsou to lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera, údolní nivy, mokřady, remízky, naleziště nerostů a zkamenělin, , skalní útvary, cenné plochy sídelních útvarů ( např. historické zahrady a parky ). Registraci VKP a stanoviska k zásahům do VKP vydávají pověřené obecní úřad.

Metodická pomůcka pro registraci významných krajinných prvků (Kr. ú. Jihomoravského kraje)

.

Památné stromy

Ochrana památných stromů je formou zvláštní ochrany dřevin a v rámci ní je možno prohlásit za zvláště chráněné dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a dřeviny historicky cenné, které jsou pamětníky nebo památníky historie připomínající historické události, nebo jsou s nimi spojeny pověsti a báje. Návrh na vyhlášení památného stromu může podat každý občan ČR nebo právnická osoba příslušným orgánům ochrany přírody, kterými jsou pověřené obecní úřady, městské úřady, Magistrát hlavního města Prahy, magistráty statutárních měst, Správy CHKO, Správy NP. Návrh musí obsahovat základní údaje o umístění, údaje o dřevině a zdůvodnění návrhu. Na základě tohoto návrhu oznámí oprávněný orgán záměr na vyhlášení památného stromu a zahájí správní řízení, jehož účastníky jsou majitelé pozemků, na kterých stromy rostou a na kterých bude vymezeno ochranné pásmo, dotčené orgány státní správy a občanská sdružení, pokud se k řízení přihlásí. Na základě správního řízení vydá příslušný orgán ochrany přírody rozhodnutí o vyhlášení ochrany památného stromu, jejich skupiny nebo stromořadí. Ochrana se vztahuje na všechny části a stádia stromu, tedy i na torza kmene. Zanikne-li památný strom nebo důvod jeho ochrany, může ji tentýž orgán zrušit Pokud nebylo ochranné pásmo jinak vymezeno, ze zákona platí základní ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru měřeného 130 cm nad zemí. Rovněž ze zákona vyplývají základní ochranné podmínky v tom smyslu, že v tomto pásmu není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost.

Metodika vyhlašování památných stromů (Kr. ú. Jihomoravského kraje)

Reš, B., Štěrba, P.: Památné stromy. Metodika AOPK ČR. Praha 2010