NATURA 2000

V EVL Chřiby jsou hojně zastoupeny květnaté bučiny L5.1 EVL Semetín - biotop T1.1 - ovsíkové mezofilní louky

 

 

Natura 2000 je celistvá evropská soustava území se staveným stupněm ochrany, která umožňuje zachovat přírodní stanoviště a stanoviště druhů v jejich přirozeném areálu rozšíření ve stavu příznivém z hlediska ochrany nebo popř. umožní tento stav obnovit. (zákon č. 114/92 Sb.) Základními právními předpisy pro vytvoření této soustavy jsou směrnice Rady 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků (směrnice o ptácích) a směrnice Rady 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (směrnice o stanovištích). Na území České republiky je Natura 2000 tvořena ptačími oblastmi a evropsky významnými lokalitami, které požívají smluvní ochranu nebo jsou chráněny jako zvláště chráněná území. (zákon č. 114/92 Sb.)
Hlavními cíli soustavy Natura 2000 jsou ochrana biologické rozmanitosti prostřednictvím zachování nejcennějších přírodních lokalit, ochrana nejvíce ohrožených druhů rostlin a živočichů na území Evropské unie a zachování či zlepšení jejich celkového stavu.

.

 

 

Evropsky významné lokality

Jako EVL jsou do národního seznamu navrženy ty lokality, které výrazně přispívají k udržení nebo obnově příznivého stavu alespoň jednoho typu evropských stanovišť nebo alespoň jednoho evropsky významného druhu z hlediska jejich ochrany, nebo k udržení biologické rozmanitosti biogeografické oblasti (zákon č. 114/92 Sb.). Navržené lokality, které byly předjednány s vlastníky a uživateli pozemků jsou zařazeny do národního seznamu. MŽP předloží národní seznam spolu s informacemi o každé lokalitě Evropské komisi a to do tří let od zveřejnění směrnice o stanovištích.
Evropská komise prověří správnost a úplnost národního seznamu a při případných nedostatcích nařídí, aby byl seznam doplněn o další území tak, aby byla zajištěná dostatečná ochrana všech druhů a biotopů uvedených ve směrnici o stanovištích. Do tří let od předání národního seznamu sestaví Evropská komise ve spolupráci s ČR evropský seznam, který stanoví území významná pro Evropské společenství. Lokality zařazené do evropského seznamu oznámí MŽP ve Sbírce zákonů formou sdělení.

Na základě výsledků mapování krajiny bylo na území ČR navrženo 883 lokalit. V roce 2004 byl nařízením vlády č. 132/2005 Sb. schválen návrh 863 lokalit, který byl v únoru 2005 zaslán Evropské komisy. Česká republika byla následně vyzvána k doplnění seznamu o ty lokality, které v národním seznamu úplně chybí nebo jsou nedostatečně zastoupené. V létě roku 2007 bylo k doplnění navrženo 252 nových lokalit a u 133 byla navržena změna původní hranice nebo předmětu ochrany. 15. ledna 2008 zveřejnila Evropská komise v Úředním věstníku (2008/25/ES) seznam schválených lokalit. MŽP ČR publikovalo tento seznam ve Sdělení 81/2008. Seznam lokalit, které nebyly přijaty je uveden ve Sdělení 82/2008. Na jaře r. 2009 bylo novelou nařízení vlády č. 132/2005 do národního seznamu doplněno dalších 245 lokalit, které jsou nově navržené nebo u kterých došlo ke změně hranic, rozlohy či předmětu ochrany. 32 lokalit bylo vyřazeno z důvody zániku předmětu ochrany.

.

Hošek, M., Drábková, J., Dostálová, A.: Doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit pro kontinentální biogeorafickou oblast. Ochrana přírody 1/2010

 

Ptačí oblasti

Jako ptačí oblasti se vymezí území nejvhodnější pro ochranu z hlediska výskytu, stavu a početnosti populací těch druhů ptáků vyskytujících se na území České republiky a stanovených právními předpisy Evropského společenství, které stanoví vláda nařízením. (zákon č. 114/92 Sb.). Ptačí oblasti jsou vyhlašovány podle směrnice 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků. Seznam chráněných druhů a poddruhů, pro které je povinnost vyhlašovat ptačí oblasti je uveden v příloze I směrnice. Jedná se o druhy jejichž početnost na území států EU klesá, nebo jejichž stanoviště jsou v nepříznivém stavu či ohrožena a stěhovavé druhy pravidelně se vyskytující na území EU.
Cílem vyhlášení ptačích oblastí je zajistit přežití druhů uvedených v příloze I směrnice o ptácích a rozmnožování v jejich areálů rozšíření. Chráněny jsou i jejich hnízdiště, zimoviště či místa odpočinku.

V r. 2000 bylo zahájeno shromažďování údajů o početnosti a rozšíření druhů ptáků vyjmenovaných v příloze II směrnice o ptácích. Tyto práce koordinovala AOPK ČR ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a za pomoci zaměstnanců Správ CHKO a členů nevládních organizací. V říjnu 2002 byl Ministerstvu životního prostředí předán návrh 41 území.
V r.2004 bylo nařízeními vlády vyhlášeno 39 ptačích oblastí, které zaujímají 8,75 % rozlohy ČR.

Odkaz na speciální část NATURA 2000