Péče o lesní maloplošná zvláště chráněná území

Většina hospodářských zásahů, realizovaných v lesních porostech maloplošných zvláště chráněných území může odpovídat standardnímu (přírodě blízkému) hospodaření. Proto je pro financování realizovaných opatření ze strany např. krajských úřadů důležité, aby tyto zásahy byly nad rámec běžného lesního hospodaření.

Druhým zásadním bodem často bývá újma vzniklá omezením hospodaření, pro jejíž požadování vímají vlastnící řadu záminek (např. nad rámec vyhlášky doporučený počet melioračních a zpevňujících dřevin - PR Suchá hora či změna dřevinné skladby z nepůvodních topolových kultivarů na hospodářskou dřevinu dub letní při běžné obnově porostu - PP Nosislavská zátočina).  Nejběžnější důvodem však bývá prodloužení obmýtí, ponechání části dřevní hmoty k zetlení či (přechod na) bezzásahový režim. Vzhledem k tomu, že mají na náhradu této újmy mají vlastníci ze zákona nárok a plán péče navíc není závazný, je nezbytně nutné osobní jednání a snaha o rozumnou domluvu.

.

Příklady opatření realizovaných v rámci péče o lesní porosty v MZCHÚ

Povodňování lužních lesů. Kromě rozsáhlých revitalizací na jižní Moravě v nivě soutoku Dyje s Moravou jsou obdobná opatření realizována i v dalších komplexech a fragmentech lužních lesů v ČR. Příkladem je zprůtočnění kanálů v přírodní rezervaci Kolébky (EVL Nedakonický les). Přes slepé rameno Insel je přivedena voda z Dlouhé řeky do lesních porostů.

.

Změna vodního režimu v půdě prostřednictvím znefunkčněním odvodňovacích kanálů. NPR Velká Niva. Rozsáhlé porosty zejména borovice blatky byly historicky z důvodů umožnění lesního hospodaření odvodněny. V rámci péče byla tato odvodnění "přírodě blízkým" způsobem znefunkčněna umístěním dřevěných klad do odvodňovacích kanálů.  Požadované (obnovení) zvýšení hladiny vody vody v půdě mělo za následek zhoršení zdravotního stavu porostu, kdy nemalá část stromů začala v důsledku snížení obsahu kyslíku půdy schnout. Porost tak nabývá výrazně pralesovitého vzhledu.

.

Postupná změna dřevinné skladby, ochrana kultur a ponechávání tlejícího dřeva v lokalitě Nový prales na Ještědu. Lokalita je v péči pozemkového spolku Čmelák. Vlastní lesa je si vědom, že opatření na podporu zvyšování ekologické stablity a hodnoty z pohledu ochrany přírody je i v jeho zájmu a proto jsou zde realizována opatření, která by se jinde prosazovala jen ztěží. Velké pozitivum jsou zde tedy aktivity pozemkového spolku. Území vyžaduje intenzivní rekonstrukční management, kdy se zde vyskytují velké plochy smrkových monokultur. Opatření jsou pro směřována k dosadbám a podsadbám smrkových porostů listnáči a jedlí. Současně je část dřevní hmoty ponechávána k zetlení. Ochrana přírody zde však tvrdě naráží na vysoké stavy zvěře a požadavyk myslivců.  Těm se nelíbí mj. oplocování výsadeb. Tlející dřevo pak může dílčím způsobem sloužit jako ochrana proti okusu na vysázených jedlích.

.

Odstraňování nepůvodní borovice černé.

.

Změna druhové skladby lesních porostů dosadbami a podsadbami a ochrana proti škodám zvěří. NP Krkonoše.

.

Příklad nevhodného hospodaření - velkoplošné holoseče v EVL Kněžpolský les.

.

Ochrana (nejen) lesních porostů proti škodám způsobeným bobrem. PR Trnovec

Odkaz na obecnou část lesních MZCHÚ

Odkaz na speciální část lesních MZCHÚ