ÚÚR a jeho dokumentace

Ústav územního rozvoje byl založen v roce 1994. Je organizační složkou státu (dříve rozpočtovou organizací), zřízenou Ministerstvem pro místní rozvoj. Působí v oborech územní plánování, regionální politika, bydlení a bytová politika, programy územního rozvoje regionů a obcí České republiky a cestovní ruch. V uvedených oborech ústav vytváří podklady pro operativní činnost ministerstva, vykonává činnost metodickou, konzultační a rešeršní, studijní, informační, dokumentační a publikační (včetně tvorby informačních systémů), organizuje mezinárodní odborný styk a působí též v řadě mezinárodních organizací. Ve výše uvedených oborech je jediným zařízením svého druhu v České republice.

(zdroj www.uur.cz)

 


Česká republika náleží z hlediska kulturních hodnot mezi nejbohatší země světa. Kulturní památky tvoří nejen významnou součást kulturního bohatství, ale současně představují vzhledem k neustálému nárůstu cestovního ruchu bohatství v nejzákladnějším smyslu. Je proto zapotřebí, aby se při zachování všech zásad památkové péče co nejvíce památek stalo vyhledávanými cíli cestovního ruchu.

Předpokladem úspěšného rozvoje památkových lokalit je účinné využití nástrojů územního plánování, tj. územních plánů obcí a regulačních plánů a jejich propojení a koordinace s plány zásad ochrany památkových hodnot historických území a s požadavky cestovního ruchu.

V souboru naleznete rozbor dopadů cestovního ruchu na památkové lokality a doporučený obsah regulačního plánu jako nejúčinnějšího nástroje pro ochranu a všestranný rozvoj památkově významného území.

(zdroj: www.uur.cz)

 

Příloha:

Památkové lokality

 


 

Jedním z cílů politiky soudržnosti Evropské unie je posilování přeshraniční, mezinárodní a meziregionální spolupráce. Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky v souladu s tímto cílem spolupracuje ve vybraných oblastech s Ministerstvem výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky. Na úseku územního plánování a stavebního řádu probíhá spolupráce na základě meziministerské „Dohody o spolupráci pro oblast územního plánování a stavebního řádu“ z roku 2002. Pro zajištění věcné stránky této spolupráce byla ustanovena česko-slovenská pracovní komise.

Výsledkem aktivní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj ČR s Ministerstvem výstavby a regionálního rozvoje SR a činnosti česko-slovenské pracovní komise je společná Studie rozvoje česko-slovenského příhraničí, která je přiložena níže. Studie kromě zhodnocení současných podmínek a potenciálů rozvoje území obsahuje společné cíle rozvoje a vybrané náměty a úkoly, jejichž koordinované řešení může být přínosné pro všechny zúčastněné subjekty.

(zdroj: www.uur.cz)


Příloha:

Studie rozvoje příhraniční spolupráce