Představení projektu

Představení projektu

Výsledkem řešení projektu je výstup ve formě multimediálního studijního materiálu s názvem „Krajinná rekreologie“. Materiál bude dostupný na webových stránkách Lesnické a dřevařské fakulty a na DVD nosiči, který bude volně k dispozici cílové skupině posluchačů.

Studijní materiál bude pojat jako ucelená koncepční výuková pomůcka, zaměřená na rekreační a turistické využívání krajiny, vzájemnou vazbu rozvoje rekreačního potenciálu krajiny a rozvoje regionů a venkova. Obsah bude prezentovat nejrozšířenější i nové formy rekreace, jejich požadavky a dopady na životní prostředí. Studujícím budou předloženy informace o mechanismech a účincích rekreačního působení krajiny a jejích složek na člověka. Odbornou náplní materiálu budou rovněž příklady opatření na podporu rekreačního potenciálu krajiny (mobiliář, infrastruktura, naučné stezky, účelová opatření v lesích), pravidla a možnosti zpřístupnění krajiny pro handicapované osoby či návaznost na územní plánování.

 

 


Cílová skupina projektu

Výstup projektu je primárně zaměřen na studenty oboru Krajinné inženýrství (předměty Krajinná rekreologie a Landscape recreology) vyučovaného na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU v Brně. Zde bude tvořit hlavní výukový materiál, rozšiřující a doplňující dvoudílné skriptum. Uplatnitelný bude rovněž pro další obory na Agronomické fakultě, Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií a Provozně ekonomické fakultě MENDELU v Brně, které vyučují související a navazující předměty – např. Agroturistika, Cestovní ruch, Základy krajinného inženýrství aj. Cílovou skupinou projektu jsou tedy studenti denního i distančního studia uvedených fakult. Materiál bude rovněž určený pro studenty Institutu celoživotního vzdělávání (Celoživotní vzdělávání, Univerzita třetího věku).

Multimediální studijní materiál bude podpůrnou pomůckou výuky pro tyto předměty garantované Ústavem tvorby a ochrany krajiny LDF, případně Ústavem aplikované a krajinné ekologie AF či Ústavem marketingu a obchodu PEF MENDELU v Brně (v abecedním pořadí):

Agroturistika

Agroturistika a sport na venkově

Cestovní ruch

Destinační management

Geografie cestovního ruchu

Historie a kultura cestovního ruchu

Krajinná rekreologie

Krajinné a územní plánování

Obnova venkova

Rekreace

Rodinné farmy

Venkovská turistika

Venkovský cestovní ruch v udržitelném rozvoji regionů

Základy krajinného inženýrství


Výstup projektu

Výstupem řešení projektu je vytvoření multimediálního studijního materiálu „Krajinná rekreologie“, prezentujícího v ucelené a provázané formě danou problematiku v rámci jednotlivých vyučovaných předmětů i pro obecné vzdělávání v oboru.


Aktuální stav problematiky

Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně se vyučuje řada předmětů, které jsou s krajinnou rekreologií úzce provázány. Většinou však řeší aplikovanou problematiku cestovního ruchu a jeho jednotlivých aspektů (včetně rekreologie). Meritem rekreace – regenerací psychických a fyzických sil člověka se však zabývají pouze okrajově. Výjimkou je předmět Krajinná rekreologie, vyučovaný na Ústavu tvorby a ochrany krajiny LDF MZLU v Brně. Jeho sylabus je zaměřen na rekreační účinky krajinných prvků, na možnosti a limity jejich rozvoje a využívání. Podstatná část je rovněž věnována vlivu rekreačních aktivit na krajinu. Problematika vzájemného vztahu rekreologie a krajinných disciplín (zejména kr. ekologie a územní a krajinné plánování) je důležitou spojkou a dodatkem mezi odvětvím cestovního ruchu, psychologicko-sociálním aspektem rekreace a rozvojem a využíváním krajiny (regionů, chráněných území, venkova). Nezabývá se pouze podporou rekreačního potenciálu pro rozvoj cestovního ruchu, ale řeší rekreační účinky krajiny a jejich využitelnost pro místní obyvatele. Část výuky je rovněž zaměřena na dotační zdroje na podporu využívání rekreačního potenciálu území jako významný nástroj regionálního rozvoje.


 

Řešitelský tým

 

Řešitel:                Ing. Jiří Schneider, Ph.D.

.

Spoluřešitelé:     Ing. Jitka Fialová, Ph.D., Ing. Pavla Kotásková, Ing. Alice Kozumplíková

.

Spolupracovníci: Ing. Kateřina Loučková, Ing. Bc. Hana Trtílková, Ing. Barbora Zámorská, Bc. Petr Balogh

.