Turistické stezky a využívání cestní sítě v krajině pro turistiku

 

Naučné stezky jsou zpravidla vyznačkované výchovně vzdělávací trasy vedené přírodně nebo kulturně pozoruhodnými prostory, na nichž jsou vybrány některé významné jevy a objekty, které jsou zvláště vysvětleny.

Výklad na stanovených místech se podává zpravidla na informačních panelech nebo v průvodcovském textu, případně kombinací obou způsobů.

Pokud se vyskytnou jen ojedinělé významné jevy a objekty, které neumožňují účelné vytvoření naučné stezky, zřizují se u nich bodové informační panely.

Historie naučných stezek v ČR

První NS na našem území vytvořili Jan Čeřovský (jež se tímto nápadem nechal inspirovat v USA) a Aleš Záveský v šedesátých letech minulého století. Prvními stezkami u nás byly NS Medník (vytvořena v roce 1965 okolo obce Pikovice v blízkosti Prahy) a NS Medvědí stezka (vytvořena v roce 1967 na území CHKO Šumava) (Bílek, 2007).

Od osmdesátých let je tento způsob šíření informací mezi obyvatele velmi oblíbenou formou výkladu. V roce 1982 byla vydána brožura Pod širým nebem - Stručný průvodce po naučných stezkách státní ochrany přírody v ČSR. V tomto průvodci bylo zpracováno a popsáno 60 již existujících naučných stezek. Dnes je odhadován počet naučných stezek na 300, ale soupis všech naučných stezek v ČR neexistuje. (Bílek, J., 2007. Naučné stezky Jižní Čechy a Šumava, Milevsko, Spolek pro rozvoj kultury v Milevsku, 116 s.)

Typy naučných stezek

Naučná stezka může být klasická, tj. krátká trasa s významnými prvky, jež jsou zdůrazněny na informačních panelech (IP). Anebo jde také o trasu, která prochází kolem bodových informačních panelů (BIP). Takové stezky vznikají většinou až druhotně právě k vytvořeným BIP. Často se také panely staví na již existující turisticky značené trasy (TZT), které není nutné více zpřístupňovat.

Způsob návrhu naučné stezky

Nařízení NS nebo BIP může navrhnout kterákoliv právnická nebo fyzická osoby (zřizovatel. Zřizovatel však musí vycházet z možnosti území a podmínek stanovených zejména v územně plánovací dokumentaci nebo vyplývající z územních rozhodnutí, nařízení a z územně plánovacích podkladů (KČT, 2001). V ČR jsou nejčastějšími zřizovateli Český svaz ochránců přírody, obce, neziskové organizace a LČR, s.p.

Zřizovatel dále musí zajistit diskuse místních samospráv, přírodovědců a dalších odborníků a majitelů pozemků k navržení trasy naučné stezky, umístění BIP a navržení jejich obsahové a grafické podoby.

Zřizovatel následně zpracuje projekt NS a BIP, jehož součástí jsou vedle samotného tématického obsahu:

- úplná adresa zřizovatele NS nebo BIP

- průběh trasy nebo umístění BIP (zákres v mapě s vhodně zvoleným měřítkem)

- způsob vyznačení NS nebo zapojení BIP do sítě stávajících TZT

- vybavení naučné stezky informačními panely (u BIP odpadá)

- podmínky pro zabezpečení ekologicky udržitelného cestovního ruchu.

Zřizovatel je dále povinen předložit společně s projektem:

- souhlas vlastníků, nájemců či správců pozemků, po kterých navrhovaná NS povede nebo kde má být umístěn BIP

- vyjádření příslušného orgánu ochrany přírody

- vyjádření příslušného orgánu státní památkové péče v případě průchodu NS (či umístění BIP) v památkové rezervaci nebo v památkové zóně (KČT, 2001)

 

Značení naučných stezek

Značení turistických tras a jejich pravidelná údržba patří k jedné z nejdůležitějších aktivit členů Klubu českých turistů (dále jen KČT). Ti se již od roku 1889 věnují značení pěších tras a od roku 1997 také značení pro lyžaře a cyklisty. Vytvořená síť pěších značených tras je přitom svoji hustotou, kvalitou a také tím, že pokrývá beze zbytku celé území republiky, hodnocena jako nejlepší v Evropě.

 

Dohoda o značení a údržbě značení NS mezi zřizovatelem NS a KČT

 

Zřizovatel s KČT dohodne způsob vyznačení NS nebo zapojení BIP do sítě turistických značených tras (TZT). Poté s ním uzavře na tuto činnost i na následnou údržbu značení smlouvu.

 

Značení je provedeno KČT podle platných metodických pravidel KČT (dle Doporučených zásad pro značení naučných stezek uzařených mezi KČT, MŽP a MMR). Zásady umožňují dva způsoby vyznačení, přičemž přednostně má být použit první z nich:

 

1) Pokud vede NS po stávajících TZT, nebude vyznačkována zvláštní značkou NS, ale pro její sledování v terénu bude využito stávajícího turistického značení. O průběhu NS bude uživatel informován na všech rozcestnících TZT zvláštními směrovkami, v jejichž hrotech bude pás nebo symbol TZT, po níž NS pokračuje. V případě, že se návrh průběhu NS zcela neshoduje s průběhem TZT, posoudí se při přípravě Smlouvy mezi zřizovatelem a KČT možnost přizpůsobení průběhu NS průběhu TZT, případně možnost přeložení úseku TZT na navrženou trasu NS ze předpokladu, že to výrazněji nenaruší zásady stavby sítě TZT nebo jejich schůdnost.

2) V případě, že trasa NS leží mimo stávající síť TZT, vyznačkuje se novou pásovou značkou nebo místní značkou nebo zvláštní značkou NS. Pokud křižuje jiné TZT, vybaví se v prvních dvou případech směrovkami NS, ve třetím případě běžnými směrovkami s uvedením názvu NS v záhlaví a symbolu NS v hrotu směrovky.

Zákresy průběhu NS, které KČT na základě uzavřené smlouvy bude mít ve své péči, uveřejní na svých turistických mapách i v mapách , na jejichž vydání bude spolupracovat. Pokud dojde k širšímu uplatnění BIP, vytvoří pro jejich zákres do turistických map KČT zvláštní mapovou značku (KČT, 2001).

 

 

 

 

 Značení pěších turistických tras Místní značení NS Značka NS Koncové značky NS

 

MMR, MŽP, KČT, 2001. Doporučené zásady pro zřizování, značení a údržbu naučných stezek a pro zřizování bodových informačních panelů. [cit. 2008-12-13]. Dostupné z WWW: http://www.plzenskykraj.kct.cz/nastezky/nszasady.pdf

 

Náklady a financování NS

Náklady na 1 NS se odhadují okolo 500 000 Kč. Je v nich zahrnuta. tvorba projektu, realizace projektu, tvorba informačních brožur a letáků, specializované průvodci a mapy, udržování schůdnosti stezky apod. KČT uvádí, že značení 1 km NS vyjde na 400 Kč, přitom každé značení se po třech letech obnovuje.

Pro realizace NS lze využít prostředky z různých dotačních titulů a grantů. Finanční prostředky jsou přiznány na základě projektu NS a žádosti s dotaci. Žádosti lze uplatnit na MMR (Program Podpora regionálního rozvoje) či na MŽP (Program Péče o krajinu), dále také z Operačního programu Rozvoj venkova. Do realizace a financování NS je vhodné zapojit podnikatelské subjekty a dobrovolné dárce, kteří se spoluúčastí na projektu dostanou do širšího podvědomí veřejnosti.

Text o NS byl zpracován na základě bakalářské práce zpracované na Ústavu tvorby a ochrany krajiny Mendelu v Brně, autorka: Lenka Foltýnová, název práce: Inventarizace naučných stezek v Bílých Karpatech. Práce byla úspěšně obhájena v roce 2008.

 

Parametry značení turistických tras (pěší, naučné, běžkařské, cyklotrasy a cykloturistické trasy) najdete na webových stránkách KČT.
Značení tras pro pěší a naučných stezek najdete zde:
http://www.kct.cz/turisticke-znaceni/pesi-znaceni
Značení běžkařských tras najdete zde: http://www.kct.cz/turisticke-znaceni/lyzarske-znaceni
Značení cyklotras a cykloturistických tras najdete zde: http://www.kct.cz/turisticke-znaceni/cykloznaceni