Predikce vlivu záměru realizace navrhovaného golfového areálu na lesní ekosystémy v lokalitě Klánovický les

Příklad vyhodnocení vlivů rekreačních aktivit na přírodní prostředí, příměstskou rekreaci jiné (vetší a domácí) skupiny obyvatele prezentuje návrh obnovy golfového hřiště v Klánovickém lese (studie zpracována v r.2007)

 

Popis zájmového území

Zájmové území (dále jen území) se nachází v jihozápadní části k.ú. Klánovice, při jihozápadním okraji intravilánu. Lokalita je situována v západní  části lesního komplexu Vidrholec. Terén je rovinatý, v nadmořské výšce 248 - 262 m.n.m. Území je rozčleněno sítí drobných vodotečí, tvořících pravostranný přítok Běchovského potoka.
Potenciální přirozenou vegetaci (Neuhäuslová a kol., 1998) tvoří mozaika bezkolencových doubrav (Molinio arundinaceae-Quercetum) a   bikových doubrav (Luzulo albidae- Quercetum petraeae).
Aktuální společenstva tvoří rozsáhlý lesní komplex chudých borů a doubrav na písčitých půdách. Lesní porosty alespoň na částech, které nebyly v posledních padesáti letech násilně převedeny na kultury borovice a smrku, odpovídají svou skladbou stanovištním podmínkám. Na suchých písčitých místech se vyskytují  bikové doubravy (Luzulo albidae-Quercetum) s hojnou kostravou ovčí (Festuca ovina) a metličkou křivolakou (Avanella flexuosa), na podmáčených polohách bezkolencové doubravy (Molinio arundinaceae-Quercetum) s dominantní vysokou trávou bezkolencem rákosovitým (Molinia arundinacea). V tomto typu lesa se vyskytuje v okolí Prahy vzácná bříza pýřitá (Betula pubecsens) a ojediněle i prha arnika (Arnica montana) či hadí mord nízký (Scorzonera humilis). Místní relativně chladné topoklima umožňuje výskyt některých druhů vyšších poloh, jako je kapraď samec (Dryopteris filix-mas), devětsil bílý (Petasites albus), pérnatec horský (Lastrea limbosperma) či třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa). (Kubíková J., Ložek V., Špryňar P. a kol., 2005).
Lokalita je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla a nadregionálního biocentra Vidrholec. Převážná část území tvoří západní část přírodní rezervace Klánovický les - Cyrilov. Katastrální území Klánovice je zahrnuto do navrhované první zóny rekreace příměstských rekreačních lesů Hlavního města Prahy.
Do zájmové  lokality Klánovického lesa je situován záměr osmnácti jamkové golfového hřiště. Predikovanou situaci prezentuje obr.1.

Obr. 1. návrh golfového hřiště v lokalitě Klánovický les

 

Metodická východiska

Posouzení vlivu realizace navrhovaného golfového areálu na lesní ekosystémy v lokalitě Klánovický les na k.ú. Klánovice bylo zpracováno dle metodiky Vyskot, I. a kol. (1996 - 2003) - Státní projekt Ministerstva životního prostředí České republiky „Kvantifikace a kvantitativní hodnocení celospolečenských funkcí lesů ČR jako podklad pro jejich oceňování.“
Metodika hodnotí celospolečenské funkce lesů v ekosystémovém pojetí, kdy základní premisou je celospolečenská významová rovnost všech funkcí lesních ekosystémů. Významová rovnost funkcí však nepředstavuje rovnost hodnotovou, tzn. vlastním předmětem hodnocení celospolečenských funkcí lesních ekosystémů je jejich hodnota.
Hodnotové vyjádření potenciální funkční účinnosti představuje reálný potenciál celospolečenských funkcí lesa (RPfl). Hodnotové vyjádření aktuální funkční účinnosti představuje reálný efekt celospolečenských funkcí lesa (REfl). RPfl i REfl jsou vyjádřeny pro skupiny celospolečenských funkcí lesních ekosystémů, tzn. funkce bioprodukční, ekologicko-stabilizační, hydricko-vodohospodářskou, edafickou-půdoochrannou, sociálně-rekreační a zdravotně-hygienickou.
Hodnoty RPfl jsou uvedeny v hodnotových stupních 0 – 6, kde 0 představuje funkčně nevhodný RPfl, 6 potom RPfl mimořádný. Součtem hodnotových stupňů RPfl jednotlivých celospolečenských funkcí lesního ekosystému je sumarizován celkový reálný celospolečenský potenciál RPfl, který je klasifikován do tříd RPfl I – VI. Třída I prezentuje celkový reálný celospolečenský potenciál velmi nízký, třída VI mimořádný.
RPfl jsou pro lesy ČR zpracovány tabelárně pro porostní typy (PT), v rámci funkčních hospodářských souborů (FHS). FHS představuje soubor funkčně příbuzných stanovišť vymezených na základě souboru lesních typů (SLT). PT je zjednodušující formule typu dřevinné skladby lesního porostu, kde velké písmeno arabské abecedy znamená masku pro zastoupení dřeviny (resp. skupiny dřevin), jejíž číselný kód následuje bezprostředně za písmenem.
REfl je formulován jako redukovaná hodnota RPfl, vyjádřená v % RPfl. Je stanoven redukcí RPfl funkčně redukčními kriterii věku, zkamenění a zdravotního stavu.
Pro vyjádření aktuálního společenského zájmu v lesních ekosystémech, který je dán uzančně aktuální společenskou poptávkou po jednotlivých funkcích (není tedy součástí ekosytémového řešení), je formulován faktor aktuálního společenského zájmu (FAZ). FAZ je definován soustavou koeficientů, které modifikují hodnoty RPfl, resp. REfl.
Metodika Vyskot, I. a kol. (1996 - 2003) konstatuje, že interakce lesního ekosystému směrem k ostatním ekosystémům jsou přímo vymezeny jeho celospolečenskými funkcemi. Narušením funkcí lesního ekosystému vzniká újma na tomto ekosystému, jeho poškození, nebo ztráta. V případě, kdy dochází k újmě aktuální, vztažené k danému věku lesního ekosystému, je využit pro vyjádření její finanční hodnoty reálný efekt celospolečenských funkcí lesa REfl. Ovlivnění funkcí lesních porostů zasažených realizací navrhovaného golfového areálu v lokalitě Klánovický les na k.ú. Klánoviceje je však dlouhodobé, resp. trvalé, tzn. je dlouhodobě znehodnocena jejich funkčnost na úrovni reálných potenciálů. Z tohoto důvodu je stanovení finanční hodnoty újmy na lesních porostech ovlivněných realizací navrhovaného golfového areálu stanovena na úrovni RPfl.

 

Výsledky

Celkové zastoupení skupin porostních typů v dotčeném území Klánovického lesa

Legenda: Z3 - smíšené porosty se zastoupením borovice 31-50%; C5, D5 - porosty se zastoupením dubu větším než 71% (C5 - 91 - 100% D5 - 71 - 90%); Z1 - smíšené porosty se zastoupením smrku 31-50%; M3 - smíšené porosty se zastoupením borovice 51-70%; Z5 - smíšené porosty se zastoupením dubu 31-50%; C3, D3 - porosty se zastoupením borovice větším než 71% (C3 - 91 - 100% D3 - 71 - 90%); M5 - smíšené porosty se zastoupením dubu 51-70%

 

Reálné celospolečenských funkcí lesů pro nejzastoupenější porostní typy funkčních hospodářských souborů v západní části Klánovického lesa

Legenda:  Plocha - plocha porostního typu (PT) v rámci daného hospodářského souboru; FHS - funkční hospodářský soubor; PT- porostní typ;RPfl - reálný potenciál celospolečenské funkce lesa; BP - funkce bioprodukční; ES - funkce ekologicko-stabilizační; HV - funkce hydricko-vodohospodářská; EP - funkce edafická-půdoochranná; SR - funkce sociálně-rekreační; ZH - funkce zdravotně-hygienická; RPfl - celkový reálný potenciál celospolečenské funkce lesa; TR - třída celkového reálného potenciálu celospolečenských funkcí lesa

 

Rozložení tříd celkového reálného potenciálu funkcí lesů RPfl v dotčené oblasti Klánovického lesa

 

 Finanční vyjádření reálných potenciálů lesních porostů nejzastoupenějších porostních typů jednotlivých hospodářských souborů v přepočtu na plochu 1 ha

 

 

Faktor aktuálního společenského zájmu (FAZ) lesních porostů (porostních skupin) zasažených realizací varianty I

 

Finanční vyjádření predikované průměrné újmy na 1 ha lesních ekosystémů, vzniklé redukcí lesních porostů v důsledku proponované výstavby golfového hřiště