Principy péče o velkoplošná zvláště chráněná území

Zajištění péče o národní parky

Nástroje péče o národní parky vycházejí ze zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a souvisejících právních norem:
• Výkon speciální státní správy na úsecích ochrany přírody a krajiny, ochrany zemědělského půdního fondu a rybářství.
• Výkon práva hospodaření ke státním pozemkům, zejména spočívající v péči o les i nelesní plochy, včetně výkonu práva myslivosti.
• Odborné aktivity spojené s ochranou přírody, zejména koordinaci výzkumu a monitoringu, tvorbu plánů ochranářského managementu (plánů péče o národní parky), odbornou dokumentaci, inspekční a dozorovou činnost, metodickou pomoc a uskutečňování dotační
politiky resortu.
• Práci v oblasti veřejných vztahů, především informační, osvětovou a výchovnou činnost, provozování návštěvnických středisek i dalších zařízení pro návštěvníky a komunikaci s veřejností.

Plány péče o národní parky

.

Zajištění péče o chráněné krajinné oblasti

Chráněné krajinné oblasti, jejich poslání a bližší ochranné podmínky vyhlašuje vláda republiky nařízením, zatímco u národních parků je to zákonem. Hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány a vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území. Rekreační využití je přípustné, pokud ovšem nepoškozuje přírodní hodnoty CHKO. K bližšímu určení způsobu ochrany přírody chráněných krajinných oblastí se vymezují zpravidla 4, nejméně však 3 zóny odstupňované ochrany přírody, kde první zóna má režim ochrany nejpřísnější.

Principy péče o chráněné krajinné oblasti